Intuice, část 2

Naše intuice nám zprostředkovává názor, který má podvědomá část naší mysli na to, co se zrovna děje kolem. Intuici má k dispozici každý, za každých okolností a okamžitě. Není však zcela jasné, jestli se vyplatí jí důvěřovat. V druhé části miniseriálu o intuici se zaměřím na výhody, které využívání intuice přináší.

Veřejně se prezentovat s intuicí jako s prostředkem, podle kterého se rozhodujeme, se v dnešní společnosti moc nenosí. Intuice se totiž nedá změřit,intuice spočítat a víceméně ani předvídat. Přesto existuje několik důvodů, proč je dobré svou intuici brát vážně. Základní výhodou je její dostupnost a rychlost – jak již bylo uvedeno výše, svůj intuitivní názor nebo řešení máte k dispozici i ve zcela neznámé situaci a máte ho k dispozici okamžitě. Nikde není psáno, že to bude dobré řešení, je to však alespoň nějaké řešení.

Další výhodou intuice je, že neumí česky. Vlastně neumí ani žádný jiný jazyk. Přesněji řečeno umí česky velmi mizerně a slova ji moc nezajímají, protože vznikla daleko dříve, než se jimi lidé začali dorozumívat. Intuice tak sice nemůže naplno využít obsah slov jako vodítko pro svou práci, ale také se jimi nenechá zmást nebo obelhat. A to je v dnešní době, doslova napěchované informacemi a slovy na každém kroku, veliká výhoda, díky které nám intuice pomáhá se zorientovat v nepřehledné situaci. (Mimochodem nechuť intuice zabývat se slovy je i důvod, proč z pouhého e-mailu nebo SMS o úmyslech druhé strany intuitivně vytušíte jen málo.)

Důvodem, proč vzít svou intuici do hry, je také fakt, že je oproti racionálnímu uvažování daleko silněji spojena s emocemi. Řečeno jednoduše – pokud proti sobě bude stát vaše racionální a intuitivní rozhodnutí, je veliká pravděpodobnost, že pocit radosti po rozhodnutí zažijte spíš, pokud jste zvolili intuitivně. Představte si, že kupujete byt, kde chcete žít. Máte dva horké kandidáty. Jeden splňuje všechna kritéria, která jste si vytyčili a sepsali do tabulky (cena, rozloha, dispozice, patro, vybavení, …), ale když si byt jdete prohlédnout, necítíte se tam úplně dobře. Druhý byt je sice menší než byste chtěli a je to panelák místo cihlového domu, ale když se v bytě posadíte do obýváku, vnímáte pocit z prostoru a vidíte nádherný výhled z okna do dálky,intuice cítíte se tu skvěle. Přitom vaše tabulka říká NE, tohle není to pravé. Ale intuitivní pocit na místě říká ANO, to je ono. Pokud se rozhodnete racionálně a poslechnete svou tabulku, budete se nejspíš v novém bytě cítit skvěle ve chvíli, kdy si zopakujete všechny tabulkové klady tohoto bytu. Jindy vás ale bude doprovázet „nijaký“ pocit, podobně jako když jste se v něm procházeli poprvé. V „intuitivním“ bytě se naopak budete často cítit skvěle, i když možná nebudete přesně rozumět proč. Rozdíl v kvalitě obou rozhodnutí je v tom, že cítit se dobře znamená cítit radost a radost je emoce nikoliv myšlenka. Intuice je s emocemi spojena silněji než racio, a proto intuitivní vhled povede k libým emocím pravděpodobněji v porovnání s racionální úvahou.

Uvedli jsme některé z výhod, které používání intuice přináší. Existují však i nějaké nevýhody? Jsou situace, kdy se nevyplatí intuici věřit? Určitě ano a zaměřím se na to v další části seriálu o intuici.

INTUICE, část 1
INTUICE, část 3
INTUICE, část 4